Scientific Committee

Maria Loizidou, National Technical University of Athens, Chair 

Abdul-Sattar Nizami, King Abdulaziz University
Adam Smoliński, Central Mining Institute
Adela Galvin, University of Cordoba 
Ahmed El-Gendy, American University in Cairo
Aleksandra Djukic-Vukovic, University of Belgrade 
Alexandra Ribeiro, Universidade Nova de Lisboa 
Amane Jada, IS2M-CNRS
Ana Jiménez-Rivero, Universidad Politécnica de Madrid
Anastasia Zabaniotou, Aristotle University of Thessaloniki 
Anastasios Zouboulis, Aristotle University of Thessaloniki 
Andrea Capodaglio, University of Pavia 
Andres Illanes, Universidad Catolica de Valparaiso
Ange Nzihou, Ecole des Mines d’Albi 
Antonis Mavropoulos, International Solid Waste Association 
Apostolos Koutinas, Agricaltural University of Athens 
Apostolos Vlyssides, National Technical University of Athens
Barbara Ruffino, Politecnico di Torino 
Carlos Ariel Cardona Alzate, Universidad Nacional de Colombia sede Manizales
Carol S.K. Lin, City University of Hong Kong
Celia Dias-Ferreira, Polytechnic of Coimbra
Chew-Tin Lee, University Technology of Malaysia 
Christopher Cheeseman, Imperial College 
Christopher Koroneos, National Technical University of Athens
Costas Costa, Cyprus University of Technology 
Costas Velis, University of Leeds 
David Bolzonella, University of Verona
David Newman, World Biogas Association
Dimitrios Kaliampakos, National Technical University of Athens
Dimitrios Komilis, Democritus University of Thrace 
Dimitrios Malamis, National Technical University of Athens
Dolores Hidalgo Barrio, CARTIF Technology Centre
Evina Katsou, Brunel
Filiz Dilek, Middle East Technical University
Francesco Fatone, Marche Polytechnic University
Francisco Omil, Universidad de Santiago de Compostela 
Florian Amlinger, European Compost Network 
Georgia Labuto, Universidade Federal de Sao Paulo
Gerasimos Lyberatos, National Technical University of Athens
Giuseppe Mancini, University of Catania
Gregorio Antolín, University of Valladolid
Grigorios Itskos, Purdue University 
Hussam Jouhara, Brunel University
Ioannis Skiadas, Technical University of Denmark
Isam Janajreh, Masdar Institute 
Jader Busato, Universidade de Brasilia
Jale Yanik, Ege University
Jiri Hrebicek, Masaryk University 
Joan Dosta, University of Barcelona 
Joseph Patrick Hettiaratchi, University of Calgary
Joseph Zeaiter, American University of Beirut
Juan Antonio Baeza Labat, Universitat Autonoma de Barcelona 
Justo García-Navarro, Universidad Politécnica de Madrid 
Katarzyna Chojnacka, Wrocław University of Technology 
Katherine-Joanne Haralambous, National Technical University of Athens
Katia Lasaridi, Harokopio University 
Konstantinos Aravosis, National Technical University of Athens
Konstantinos Moustakas, National Technical University of Athens 
Laurent Lemee, Université de Poitiers 
Lidia Lombardi, Università degli Studi Niccolò Cusano - Telematica Roma 
Lionel Limousy, Université de Haute-Alsace 
Lorna Anguilano, Brunel University
Luben Tzankov, Technical University of Sofia 
Luciano Matos Queiroz, University of Bahia 
Marc Deshusses, Duke University 
Marco Baratieri, Free University of Bolzano 
Mauro Majone, Sapienza University of Rome 
Mejdi Jeguirim, Université de Haute-Alsace
Michalis Kornaros, University of Patras 
Nathalie Gontard, French National Institute for Agricultural Research 
Nick Voulvoulis, Imperial College 
Nickolas Themelis, Columbia University
Nikolaos Mousiopoulos, Aristotle University of Thessaloniki 
Nikolaos Tzortzakis, Cyprus University of Technology
Omar Assobhei, University of Fez 
Pascale Champagne, Queen's University 
Paul Chen, National University of Singapore
Paul Christakopoulos, Lulea University of Technology 
Petros Gikas, Technical University of Crete 
Rafael Luque, University of Cordoba 
Rémy Bayard, DEEP - INSA Lyon - Université de Lyon 
Ronghou Liu, Shanghai Jiao Tong University 
Rui Cunha Marques, University of Lisbon
Siegfried Vlaeminck, University of Antwerp 
Simos Malamis, National Technical University of Athens
Spyros Pavlostathis, Georgia Tech 
Stephen Smith, Imperial College 
Stijn Van Hulle, Ghent University 
Ta Yeong Wu, Monash University 
Thierry Ribeiro, UniLaSalle
Thomas Pretz, RWTH Aachen University 
Ulku Yetis, Middle East Technical University 
Vassilis Inglezakis, Nazarbayev University 
Weiguo Shen, Wuhan University of Technology 
Zorana Naunovic, University of Belgrade

Organizing Committee

Konstantinos Moustakas, National Technical University of Athens, Head
Barbara Lavouta, National Technical University of Athens
Christina Papadaskalopoulou, National Technical University of Athens
Dolores Hidalgo Barrio, CARTIF Technology Centre
Dimitrios Lianos, Municipality of Naxos and Small Islands
Dimitrios Malamis, National Technical University of Athens
Francisco Corona Encinas, CARTIF Technology Centre
Jesús Mª Martín, CARTIF Technology Centre
Nikolaos Kondylis, Municipality of Naxos and Small Islands
Nikolaos Lolos, Municipality of Ancient Olympia
Stergios Vakalis, National Technical University of Athens
Vasiliki Panaretou, National Technical University of Athens